top of page
  • dodany

Bądź systematyczny w nauce

Zaktualizowano: 21 cze 2021

Systematyczność w nauce kojarzy Ci się z nudą oraz ze smutną koniecznością ciągłego powtarzania materiału? Wcale nie musi tak być. Systematyczność jest bardzo ważna, podobnie jak spontaniczność i umiejętność działania pod wpływem chwili. Obstawiam jednak, że skoro czytasz ten wpis to nie masz problemu z tym drugim. Spontaniczność to Twoje drugie imię, uwielbiasz, gdy coś się dzieje, łapiesz co los daje i korzystasz z tego ile tylko się da. Jednak nie zawsze jest tak kolorowo i łatwo, że los załatwi za nas wszystko. Tu wkracza systematyczność, bo dzięki niej możesz samodzielnie zapracować na pozytywne zmiany oraz spełnione marzenia, jak chociażby wymarzona praca.



Systematyczność? To nudne...


Systematyczność to długie słowo i już sam jego wydźwięk może Cię zniechęcać. Tu niestety nie ma magicznego zaklęcia, które to zmieni. Musisz sam sobie uświadomić, że systematyczność to nie tylko konieczność i obowiązki, ale też ogromne korzyści. Dzięki niej, po pierwsze, lepiej będziesz gospodarował swoim czasem. Dodatkowy profit - będziesz miał więcej czasu na przyjemności :) Po drugie, za sprawą spontaniczności przybliżysz się do zamierzonego celu jakim może być zaliczenie sprawdzianu, dobra ocena z odpowiedzi ustanej czy dobry wynik na egzaminie końcowym i dostanie się na wymarzone studia. Systematyczność jest ważna w każdym aspekcie życia - regularnie ćwicząc szybko osiągniesz wymarzoną sylwetkę, regularnie spotykając się ze znajomymi budujesz głębsze relacje, systematycznie robiąc badania zadbasz o długie i dobre zdrowie. Tak więc systematyczność to spełnianie marzeń.


Mam dla Ciebie 5 prostych rad, które pomogą Ci zrozumieć zalety systematyczności i wdrożyć ją w życie. Dzięki wypracowaniu nowych nawyków możesz osiągnąć więcej niż sądzisz.



1. Zaplanuj swój dzień


Stwórz harmonogram swojego dnia. Określ w nim ile czasu i na jakie czynności chcesz lub musisz poświęcić. Ustal dokładne godziny, kiedy będziesz zaczynał się uczyć, o której będziesz kończył. Zaplanuj też czego i w jakie dni będziesz się uczyć. Na początku potraktuj to trochę jak plan lekcji, a z czasem wejdzie Ci to w krew. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz to w formie graficznej i wywiesisz w widocznym miejscu, tak by cały czas móc kontrolować swój dzień.



2. Bądź cierpliwy


Nie opanujesz skutecznie całego materiału w jedną noc. Pamiętaj, że mózg musi mieć czas na odpoczynek i przetworzenie oraz zapamiętanie nowej wiedzy. Z tego powodu w swoim harmonogramie dnia pamiętaj o zamieszczeniu czasu na relaks lub krótki odpoczynek. Systematyczne uczenie się, które jest prawidłowo rozłożone w czasie da Ci najlepsze efekty.



3. Nagrody!


Miej na uwadze swój główny cel, ale zwracaj uwagę na małe sukcesy. Może to być opanowanie trudnego zagadnienia wymaganego na egzamin lub regularna praca zgodna z założonym planem. Nagradzaj siebie za takie małe rzeczy. W nagrodę możesz zjeść coś dobrego, pograć w ulubioną grę lub obejrzeć odcinek serialu. Będzie Cię to motywowało do dalszej pracy, a jednocześnie da mózgowi czas na głębsze zapamiętanie informacji.



4. Ogranicz social media


NA czas nauki wycisz powiadomienia dla portali społecznościowych lub wyłącz Internet. Powiadomienia z social mediów bardzo rozpraszają, a jednocześnie wchodząc na chwilkę sprawdzić, czy ktoś wrzucił coś nowego okazuje się, że mija pół godziny. Jest to strata czasu, który możesz wykorzystać na naukę. Odwiedzenie portalu społecznościowego możesz potraktować jako nagrodę po wykonaniu jakiejś pracy lub po udanej sesji nauki.


5. Ćwicz silną wolę


Wielokrotnie nie będzie Ci się chciało przysiąść do nauki. W takich momentach przypomnij sobie, po co to robisz. Wyobraź sobie siebie osiągającego zamierzony cel - zdany egzamin, otrzymanie wymarzonej pracy, zaliczony sprawdzian. Pomyśl, że realizując zamierzony plan przybliżasz się do celu. Z każdą kolejną sesją nauki jesteś o tę jedną sesję nauki bliżej realizacji marzeń.



Podsumowanie


Systematyczność teraz nie musi być Twoją mocną stroną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by się nią nie stała za jakiś czas. Wprowadź w życie te kilka, poznanych właśnie, zasad, a efekty zauważysz bardzo szybko. Miej na uwadze swój cel i do niego dąż. Dzięki systematyczności Twoje wyniki w nauce z pewnością się poprawią, a poza tym zyskasz tez uznanie rówieśników i rodziców, a może nawet uda sie zdobyć czerwony pasek lub stypendium.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page